Artyści

Izabela Witwicka

Izabela Witwicka

Miłość do śpiewu, muzyki, tańca i aktorstwa dała się już poznać we wczesnym okresie młodości. Jako mała dziewczynka uczęszczała na zajęcia teatralno-baletowe w rodzinnym mieście Nowy Sącz i występowała w Teatrze im. Bolesława Barbackiego. Podstawowe i średnie wykształcenie muzyczne zdobyła wyróżniająco w klasie fortepianu oraz śpiewu solowego w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu. Rozbudzona pasja, pchała Izabelę w kierunki, w których mogła się spełniać artystycznie. Tak trafiła do Policealnego Studium Wokalno-Baletowego w Gliwicach, a stamtąd wyjechała na tourne do Francji, występując w spektaklu muzycznym Daniela Facerias’a pt: Marii.

Już w trakcie nauki w Policealnym Studium Wokalno-Baletowym, nawiązała stałą współpracę z Operetką Śląską w charakterze wokalisty-śpiewaka. Od tej też pory jest mocno z nią związana i mimo zmieniających się nazw z: Operetki Śląskiej na Teatr Muzyczny w Gliwicach, potem na Gliwicki Teatr Muzyczny oraz zmian rządów w tej placówce, jej nazwisko wciąż widnieje w repertuarze.

Powyższa współpraca przyniosła już wiele radości i doświadczenia oraz możliwości występowania u boku czołowych artystów operetkowej i operowej sceny muzycznej między innymi tj: Stanisława Ptaka, Grażyny Brodzińskiej, Wandy Polańskiej, Małgorzaty Walewskiej i wielu innych. Realizacje, w których brała i bierze udział są dziełem rodzimych i zagranicznych reżyserów, choreografów, kostiumologów czy dyrygentów tj: Wojciecha Adamczyka, Jacka Chmielnika, Marii Sartovej, Jarosława Stańka, Zofii Rudnickiej, Zofii de Inas, Barbary Ptak, Macieja Niesiołowskiego, Rubena de Silva. Praca w „operetce” utwierdziła ją w przekonaniu, że śpiew i scena to jej życiowa pasja.

Ukończyła Studia Licencjackie i Studia Magisterskie na Wydziale Wokalno-Aktorskim im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie mgr Danuty Wiater. Wówczas rozpoczął się kolejny etap w karierze. Otrzymała angaż solisty. Podczas niego zaśpiewała i zagrała:
1. Główną rolę (Małgosia) w baśni muzycznej dla dzieci Jerzego Hundziaka Kot w Butach, która to otrzymała Złotą Maskę w kategorii “Spektakl roku dla dzieci”.
2. Główną rolę w musicalu Ragtime Stephen Flaherty, który to otrzymał:

  • Złotą Maskę w kategorii “Nagroda specjalna”
  • Nagrodę II Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni
  • Nagrodę Specjalną Jury „dla Zespołu Aktorskiego GTM za wspaniałą zbiorową kreację

3. Zagrała w operetkach, operach, musicalach, baśniach, koncertach okolicznościowych i koncertach muzyki sakralnej, kreując różnorakie postaci i role charakterystyczne wymagające emisji klasycznej i rozrywkowej, łatwości w aktorstwie i tańcu.
4. Wzięła udział w spektaklach na Międzynarodowym Festiwalu Viva il canto w Cieszynie oraz Międzynarodowym Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.

Pragnienie rozwoju i fascynacja realizacją sceniczną, zaowocowały powstaniem własnej grupy artystycznej IWiA (Izabela Witwicka i Artyści). Wraz z mężem Marcinem Witwickim, zaprosiła do swojego projektu śpiewaków, tancerzy i aktorów. Tak powstał autorski Teatr Muzyczny IWIA.

W rozwoju artystycznym Izabeli nie brak czasu na doskonalenie osobistego warsztatu. Od pięciu lat pobiera prywatne lekcje u znakomitego pedagoga i profesora Akademii Muzycznej w Krakowie i Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Krakowie, czołowego solisty Opery Krakowskiej, zespołu Capella Cracoviensis, dr. Jacka Ozimkowskiego. Praca pod okiem wybitnego fachowca w dziedzinie bel canto, dała ogromny rozwój wokalny.

Jej repertuar, to klasyczne arie z oper i operetek oraz pieśni.

Można powiedzieć o niej „kobieta renesansu”, tańczy, śpiewa, gra, pisze scenariusze, tworzy i projektuje kostiumy, scenografię, układa choreografię. Całym sercem tworzy swój własny teatr, który bogaty jest w produkcje jej własnego autorstwa. A są to między innymi musicale:Melonik na Brodwayu, Musicalowe Brzmienia, operetki: Operetka Wczoraj i Dziś, Rendez-Vouez z Operetką, Od Czardasza do Kankana, Arią i Pieśnią Malowane, widowiska z piosenką retro: Retromania, Lata 20-te, Lata 30-te oraz prelekcje artystyczne, w których zawarte są działania oraz praca z dziećmi i młodzieżą w kierunku edukacji wokalnej, aktorskiej i tanecznej.

Wielbiciele scenicznego i estradowego kunsztu jaki uprawia Izabela Witwicka wraz ze swymi artystami, zawsze entuzjastycznie przyjmują jej autorskie produkcje i chętnie pojawiają na występach tworząc liczne grono fanów.

Oficjalna strona internetowa http://izawitwicka.pl

W razie pytań, prosimy o kontakt