Artyści

Jacek Ozimkowski

Jacek Ozimkowski

Jacek Ozimkowski

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie organów prof. Andrzeja Białki. W 1995 r. ukończył z wyróżnieniem studia wokalne pod kierunkiem prof. Wojciecha Jana Śmietany na Akademii Muzycznej w Krakowie. Po ukończeniu studiów został asystentem w klasie profesora. W tym też roku wygrał europejski konkurs na stypendium firmy YAMAHA, a także otrzymał dyplom Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia artystyczne. Przez dwa lata (1997-1999) był asystentem prof. R. Karczykowskiego, znanego polskiego tenora, pedagoga śpiewu solowego. W maju 2003 r. uzyskał tytuł doktora w dziedzinie wokalistyki. We wrześniu 2004 r. wygrał konkurs na stanowisko adiunkta na Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie prowadzi własną klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1996 r. jest zatrudniony w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, jako nauczyciel śpiewu solowego.

Działalność koncertową rozpoczął będąc już na II roku studiów. Wtedy też rozpoczęła się jego przygoda z muzyką dawną, której jest cenionym wykonawcą w Polsce i za granicą. Występował w Szwajcarii, Niemczech, Francji, Belgii, Szwecji, Norwegii, USA, Ukrainie, Litwie i we Włoszech, a nawet w Kazachstanie oraz Chińskiej Republice Ludowej. Dokonał wielu nagrań do Polskiego Radia i TV. Jest zapraszany na prestiżowe festiwale muzyczne w kraju i za granicą.

W repertuarze posiada partie z oper: Mozarta, Webera, Verdiego, Moniuszki, Czajkowskiego oraz wielu innych kompozytorów. Nie brak również pozycji z repertuaru oratoryjno-kantatowego i liryki wokalnej. Zaraz po ukończeniu studiów, pierwszym wielkim koncertem było wykonanie „Weihnachts – Oratorium” J.S. Bacha. Po odniesionym sukcesie zaproponowano mu prawykonanie „Requiem” Romana Maciejewskiego, do którego został zaproszony przez dyrekcję Polskiego Radia w Warszawie. Transmisja radiowa z koncertu obejmowała swym zasięgiem całą Europę oraz USA i Kanadę.

Jest jednym z czołowych solistów zespołu Capella Cracoviensis. Współpracuje z Operą Krakowską i Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Od 1998 r. nawiązał kontakt ze Szwajcarską Agencją Art. Media, z którą odbywa rokrocznie tournee z operami Mozarta po Europie i krajach Skandynawskich, kreując m.in. role: Sarastra, Leporella, Osmina, Figara.

31 grudnia 1999 roku brał udział w Wielkiej Gali Mozartowskiej w Karlsruhe. W 2003 roku na zaproszenie Opery Krakowskiej kreował arię Mefistofelesa – Gounoda, oraz arię Scarpii z opery Tosca – Pucciniego podczas Wielkiej Gali Operowej. W Gliwickim Teatrze Muzycznym brał udział w premierze Cyrulika Sewilskiego – Rossiniego w partii Don Basilia. W grudniu 2002 r. uczestniczył w urodzinowym koncercie Wojciecha Kilara w Krakowie, wykonując jego monumentalne dzieło – prapremierę krakowską – Missa Pro Pace. W sezonie 2003 / 2004 brał udział w premierze „Gwałtu na Lukrecji”- B.Brittena w Operze Krakowskiej. Uczestniczył w festiwalach muzyki barokowej, jak np.: Festiwal Bachowski w Świdnicy (kantaty BWV 11 oraz BWV 179), „Muzyka w Starym Krakowie” oraz Festiwal „Forum Musicum” we Wrocławiu. Jest to największy festiwal muzyki dawnej w kraju. Kreował tam partię Zoroastra w operze „Orlando” oraz Garibalda w operze „Rodelinda” G.F. Haendla.

We wrześniu 2008 roku wystąpił na festiwalu w Nysie oraz uczestniczył w koncercie finałowym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Mielcu oraz w Łańcucie, wykonując wraz z czołówką polskich artystów śpiewaków, Missę Solemnis L. van Beethovena.W tym samym roku wziął udział w premierze „Damy Pikowej” P. Czajkowskiego w Operze Krakowskiej, gdzie kreuje także partie w operach „Rigoletto” i „La Traviata”. Na przełomie 2008/2009 r. został zaproszony do Chińskiej Republiki Ludowej na cykl 3 koncertów sylwestrowych. W 2010 roku na spektaklu sylwestrowym „Wesele Figara” W.A. Mozzarta kreował partię Bartola. W 2011 roku rozpoczął serię nagrań CD – „Polski barok”. Jest to zestaw 5 płyt, które zostaną zaprezentowane na targach muzycznych „Midem 2012” w Cannes. Dotychczas wydano 25 płyt z muzyką dawną w wykonaniu Jacka Ozimkowskiego. W 2011 roku na przełomie sierpnia i września, brał udział w nagraniach oraz koncercie transmitowanym przez Polskie Radio. Transmisja dotyczyła nowoodkrytych kantat gdańskich. Płyta już w sprzedaży. W styczniu 2012 wystąpił na targach fonograficznych „Midem 2012” w Cannes, promując wcześniej wspomniany album, składający się z pięciu płyt, pt. „Polski barok”.

W razie pytań, prosimy o kontakt