Domowy Teatrzyk
Zadanie realizowane jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura w Sieci” przez Fundację Wspierania i Promocji Kultury i Sztuki “Skrzydła Kultury” i obejmuje:
1. Transmisję on-line edukacyjnej baśni muzycznej pt: “Opowieści Starej Wierzby” z tłumaczeniem na język migowy dla osób głuchoniemych.
2. Udostępnienie scenariusza baśni z tekstami utworów muzycznych i fotografiami ze spektaklu. Całość przeznaczona do “wystawienia” przedstawienia w domu w gronie rodziny.
Odbiorcy zadania
Odbiorcami zadania bezpośrednio są dzieci w wieku 4-8 lat, zaś pośrednio rodzice, dziadkowie, rodzeństwo. Wszyscy mogą wziąć udział w zabawie wystawienia spektaklu w domu.
Cele
1. Przybliżenie twórczości kompozytorów muzyki klasycznej, podane w łatwej i przystępnej dla dzieci formie.
2. Kreatywne i twórcze, rozwijające wyobraźnię i wrażliwość artystyczną dzieci, spędzanie wolnego czasu z rodziną:
śpiewając piosenki i odgrywając sceny z baśni (bawiąc się w teatr) na postawie dostarczonego scenariusza z tekstami utworów muzycznych i fotografiami ze spektaklu.
3. Zachęcanie dzieci do nauki muzyki: śpiew, gra na instrumentach.
4. Zapewnienie dostępności dla osób głuchoniemych poprzez tłumaczenie symultaniczne na język migowy transmisji on-line i zarejestrowanego materiału video.
5. Zapewnienie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi w miejscu zamieszkania, bez potrzeby przemieszczania do teatru/domu kultury.
Rezultaty
1. Zainteresowanie kulturą wysoką: muzyką, śpiewem, teatrem, tańcem.
2. Odkrywanie talentów: aktorskich, wokalnych, tanecznych, wyobraźni przestrzennej.
3. Zainspirowanie/zachęcenie do nauki w placówkach artystycznych i kulturalnych: kółka i ogniska muzyczne, szkoła muzyczna (nauka śpiewu i gry na instrumentach).
4. Zaangażowanie całej rodziny, również wielopokoleniowej, w zabawę i spędzanie wspólnego czasu.
5. Zwiększenie dostępu kultury wysokiej, w tym także dla osób głuchoniemych oraz z niepełnosprawnościami ruchowymi.
Dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami
1. Dla osób głuchoniemych, tłumaczenie symultaniczne na język migowy spektaklu.
2. Dla osób z niepelnosprawnościami ruchowymi, dostępność w miejscu zamieszkania, bez potrzeby przemieszczania do teatru/domu kultury.
Baśń
Pomysłodawcą, autorem libretta, choreografii i kostiumów jest Izabela Witwicka. Całość została wyprodukowana przez Teatr Muzyczny IWIA.
“Opowieści Starej Wierzby”, to historia pozbawionych domu mieszkańców lasu, którzy w zaskakujący sposób, stają się dla siebie najbliższymi przyjaciółmi. Lis, Puchacz, Sroka i Mysia rodzina, przeżywają wspólnie, przeróżne perypetie i przygody. Okazuje się, że ich dotychczasowe cechy charakteru ulegają przemianom i przeistoczeniom, co w efekcie sprawia, że cała opowieść kończy się, jak to zwykle w bajkach bywa, nieoczekiwanie i zaskakująco dobrze.
Akcja baśni przebiega przy akompaniamencie najsłynniejszych melodii muzyki klasycznej; W.A. Mozarta, F. Chopina, G. Rossiniego, D. Szostakowicza, P. Czajkowskiego, G. Bizeta i L. Bethovena. Dobranie powyższego repertuaru muzycznego w połączeniu z polskimi tekstami, ma przybliżyć dzieciom brzmienia wspaniałej muzyki, niestety mało znanej i niepopularnej.
Koordynacja merytoryczna, organizacja i realizacja zadania
Izabela Witwicka
Studia na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Katowicach, kierunek i specjalność: wokalistyka, wokalno- aktorska, Policealne Studium Wokalno-Baletowe w Gliwicach, Państwowa Szkoła Muzyczna I-go i II-go stopnia w Nowym Sączu. Doświadczenie zawodowe
Od 2009r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kultury, wystawiania przedstawień artystycznych, edukacji, działalności literackiej i twórczej.
Od 2008r. jest Dyrektorem Artystycznym Teatru Muzycznego “IWIA”. Wraz z realizatorem Marcin Witwickim, zrealizowali, wyprodukowali i wystawili (libretto, reżyseria, choreografia, scenografia) spektakle, będące w bieżącym repertuarze teatru “IWIA”: “Operetka Wczoraj i Dziś”, “Od Czardasza Do Kankana”, “Musicalowe Brzmienia”, “Retromania”, “Operetkowe Rendez-Vous”, “Paryski Romans”, “Melonik na Broadway’u”, Statek Casablanca”, “Lata 20-te, Lata 30-te”, “Nasza to Krew”, “Opowieści Starej Wierzby”. Spektakl “Lata 20-te, Lata 30-te” został laureatem “Złotego Liścia” 10-go Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga. Łącznie wszystkie tytuły zostały zagranie niemal 500 razy.
Od 2000r. do 2016r. Była solistką Gliwickiego Teatru Muzycznego. Grała role pierwszo i drugoplanowe w produkcjach operowych, operetkowych, musicalowych i koncertach, np: “Wesoła Wdówka”, “Wiedeńska Krew”, “Orfeusz w Piekle”, “Księżniczka Czardasza”, “Ptasznik z Tyrolu”, “Anna Karenina”, “Hello Dolly”, “Ragtime”, “42 Ulica”, “Kot w Butach”, “101 Dalmatyńczyków”, “Skarby Złotej Kaczki”, “Z batutą i Humorem”.
Jest między innymi zdobywczynią nagród: Złotej Maski w kategorii „Spektakl roku dla dzieci” za baśń muzyczną dla dzieci Jerzego Hundziaka “Kot w Butach” oraz Złotej Maski w kategoriach: “Nagroda specjalna”, “Nagroda II Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni”, “Nagroda Specjalna Jury „dla Zespołu Aktorskiego GTM za wspaniałą zbiorową kreację za spektakl “Ragtime” Stephen Flaherty.
Artystycznie realizuje się także w stworzonej i prowadzonej Szkole Śpiewu i Sceny, gdzie młodzi adepci sztuki wokalnej i aktorskiej przygotowują się do egzaminów na uczelnie wyższe, a także podnoszą kwalifikacje ze sztuki scenicznej.